Jarní kytičky z piškotového těsta

12. dubna 2011 v 11:39 |  || denní menu
Jaro rozkvetlo v plné kráse. Stromy, keře, louky i městské parky zdobí přenádherné barvy. Děti mají touhu si kousek té barevné krásy utrhnout a přinést si ji domů. Udělejme jim tedy radost a připravme jim místo obyčejného moučníku kytičky z piškotového těsta, které si mohou samy ozdobit.

Jarní kytičky z piškotového těsta
Kategorie: Moučníky z třeného piškotového těsta

Potřebujeme: 4 vejce, 15 dkg cukru, 1 vanilinový cukr, strouhanou citrónovou kůru, 12 dkg polohrubé mouky, 2 lžíce rostlinného oleje nebo vlahého másla, tuk na vymazání formy, hrubou mouku na vysypání formy, vykrajovátko ve tvaru kytičky, různobarevný džem nebo marmeládu na zdobení kytiček

Příprava těsta: Syrové bílky dobře oddělíme od žloutků. Z bílků ušleháme ručním nebo elektrickým šlehačem pevný sníh. V míse utřeme žloutky s cukrem a vanilinovým cukrem do pěny, a když zhoustnou a zbělí, přidáme nastrouhanou citrónovou kůru, 2 lžíce oleje nebo vlahého rozpuštěného másla, přisypeme mouku a dobře promícháme, nakonec opatrně zašleháme sníh z bílků.

Postup: Formu nebo plech vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Těsto plníme jen do 2/3, protože pečením nabude. Klademe do mírně vyhřáté trouby a pečeme stejnoměrně při teplotě kolem 170 °C. Že je moučník upečen, poznáme podle dozlatova zbarveného povrchu a vpíchnutím párátka nebo dřívka se přesvědčíme, zda se těsto nelepí.

Vychladlý piškotový korpus rozkrájíme na čtverečky, ze kterých pak vykrajujeme kytičky. Středy kytiček ozdobíme marmeládou nebo džemem.

Počet porcí: 15

Tip: Z piškotového korpusu můžete vykrajovat i jiné jarní motivy, například kuřátka.

S čím mohou pomoci děti?
Děti mohou třít žloutky s cukrem, ušlehat sníh z bílků pomocí ručního šlehače a samozřejmě vykrajovat a zdobit kytičky.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama