Kirigami jako papírové dekorace na jídelní stůl

9. června 2011 v 1:10 |  || dětský koutek
Japonský pojem "kirigami" znamená v doslovném překladu vystřihování z papíru. I když vypadá popis této techniky zdánlivě jednoduše, výsledky jejího použití jsou okouzlující: pouhým stříháním a skládáním papíru vznikají nádherná filigránová umělecká dílka.

Motivy a ornamenty zhotovené technikou kirigami se vyznačují nevyčerpatelným bohatstvím tvarů a mají široké použití. Z barevných papírů si můžete vytvořit obrázky, přáníčka, ozdoby i dekorativní dečky. K práci budete potřebovat pouze ostré nůžky, modelářský nůž s vhodnou podložkou na vyřezávání, tužku, gumu, silnější papír pro výrobu šablony a barevné papíry nebo ubrousky, ze kterých budete vystřihovat.

Tato technika vystřihování obrazců ze složeného listu papíru je vhodná i pro malé děti, které jsou vždy mile překvapeni, jaký motiv jim na rozloženém finálním dílku vznikl.

Skládání papíru a vystřihování motivu
1. Ze čtvercového papíru vytvořte úhlopříčným přeložením trojúhelník a pravou špičku tohoto trojúhelníku přeložte doleva tak, aby vzniklý sklad ležel pod úhlem 60° od základny trojúhelníku. Pak papír obraťte na druhou stranu a pravou špičku ohněte stejným způsobem doleva. K základnímu poskládání papíru si můžete narýsovat pomůcku s vyznačením 60° úhlů, tak jak ji vidíte na obrázku. Každopádně platí, že s malými dětmi můžete poskládat papír podle vlastního uvážení třeba pouze do čtverce, a o to větší překvapení zažijete po rozložení finálního ornamentu.
2. Na poskládaný tvar položte trojúhelníkovou šablonu s motivem, který jste si sami vymysleli nebo obkreslili z široké nabídky původních japonských ornamentů, které jsou dnes volně ke stažení i na internetu (stačí do svého oblíbeného vyhledávače zadat heslo "kirigami"). Šablonu a obrysy obtáhněte tužkou a ornamenty vystřihněte, případně vyřízněte vnitřní plochy modelářským nožem. Linie řezu je lépe protáhnout raději několikrát zlehka, než jednou silně, okraj řezu by se mohl zvlnit. Pokud nemáte žádnou šablonu nebo si chcete volně zaimprovizovat, můžete vystřihovat různé geometrické tvary přímo z poskládaného papíru.
3. Motiv nyní rozložte a uhlaďte. Pokud používáte dvojbarevné papíry, můžete nastřižené části ohnout vzhůru nebo překlopit a vytvořit tak barevné akcenty.
4. Vytvořené ornamenty můžete nalepit na silnější papír a zarámovat, pověsit na šňůrky jako závěsné dekorace, nalepit na přáníčka nebo pouze rozložit na stůl jako dekorativní ubrousky pod skleničky, vázy s květinami, svíčky apod.
--
Návod jsem sepsala s pomocí knihy Kirigami - Filigránové motivy japonského umění skládání, z nakladatelství Anagram s.r.o., vydané v edici TOPP v roce 2009.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama