Stavebnice z kaštanů

31. října 2011 v 23:39 |  || dětský koutek
Krásně barevný podzim každoročně vybízí k tvoření z přírodních materiálů. Mezi nejoblíbenější patří také výroba zvířátek z lesklých hnědých kaštanů. Každý, kdo si však někdy zkusil takové kaštanové zvířátko nebo figurku sestavit, určitě narazil na problém s vyvrtáním otvorů. Pokud nemáte dostatečně ostrý nástroj, vrchní slupku suchého kaštanu s pouhou špejlí či párátkem jen stěží propíchnete. Ani čerstvé kaštany však nejsou dostatečně měkké, aby do nich mohly vrtat otvory malé děti. Zábava by tak mohla skončit nepříjemným úrazem.

Abyste se případnému nebezpečí vyhnuly, můžete dětem připravit dopředu stavebnici, ze které si pak samy mohou skládat zvířátka, aniž by se při vrtání otvorů poranily.Návod na přípravu stavebnice pro tvorbu zvířátek z kaštanů
Potřebujeme: tenký křížový šroubovák, kaštany různých velikostí a tvarů, dřevěné špejle, dvě misky nebo krabice


Postup: Nasbírané kaštany si rozdělíme podle velikosti do dvou misek nebo krabic. Větší kaštany budou sloužit jako tělíčka zvířátek a menší jako hlavičky. Do kaštanů vyvrtáme dírky podle návodu a vložíme je zpátky do krabic: tělíčka k tělíčkům, hlavičky k hlavičkám. Pak si připravíme z dřevěných špejlí několik různých sad stejně dlouhých tyček, které budou sloužit jako nohy zvířátek, krk, rohy, ocas apod. Všechny navrtané díry musí mít takový průměr, aby se do nich daly lehce zasunovat dřevěné špejle, které však nesmí volně vypadávat a narušovat stabilitu zvířátka.

Příprava tělíček zvířátek
Do větších kaštanů uděláme na spodní straně (kolem bříška) tenkým křížovým šroubovákem 4 dírky pro připojení nohou, kaštan otočíme a na vrchu uděláme ze dvou protějších stran další 2 dírky, jednu pro připojení hlavičky a druhou pro ocásek, viz nákres.Příprava hlaviček zvířátek
Do menších kaštanů uděláme zezadu jednu dírku, která bude sloužit k připojení hlavičky k tělu. V přední části kaštanu, nad pomyslným obličejem vyvrtáme ještě dva otvory pro případná ouška nebo rohy, viz nákres.Příprava spojů
Z dřevěných špejlí nalámeme nebo nastříháme několik sad stejně dlouhých tyček. Bude na fantazii dětí, zda zvířátkům připevní kratší nebo delší nožičky, krk, rohy, ocásek. Ovšem vždy minimálně 4 dřevěné tyčky by měly mít stejnou délku, aby zvířátka nepřepadávala.

Stavebnici máme připravenou, nyní dětem složíme na ukázku jedno zvířátko.

Nejprve si složíme tělo zvířátka. Z mísy nebo krabice, kde máme přichystané kaštany pro tělíčka, si jeden vezmeme a do připravených otvorů pro nohy jednoduše zasuneme čtyři stejné tyčky. Obrátíme a do jedné z dírek navrchu umístíme krátký ocásek.


Poté si připravíme hlavu zvířátka, kterou nakonec připevníme dřevěnou spojkou k tělu. Na kaštanech určených pro hlavičky zvířátek máme celkem tři otvory, do dvou horních nad obličejovou částí zasuneme dvě krátké špejle jako růžky a do zadní dírky zasuneme delší špejli jako krk, kterým spojíme hlavu s tělem a zvířátko je hotové, viz obrázek.


TIP: Hotová zvířátka můžete naaranžovat do miniaturní obory vytvořené z dalších přírodnin: větviček, mechu, šišek, jehličí, různobarevných listů, suchých plodů, jeřabin, šípků apod.
 


Komentáře

1 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 9. listopadu 2011 v 19:48 | Reagovat

To jsem vyrábělo jako mrňavomrňavé!
Jé! Poprosím babičku... Ona mi na Alfě tři pomůže dosáhnout pro větvičky a já obstarám kaštánky.

2 Tenebrae Tenebrae | E-mail | Web | 19. listopadu 2011 v 19:08 | Reagovat

Ahoj!
Mám na svojom blogu súťaž o najhoršieho učiteľa/učiteľku. Bola by som rada, keby si sa prihlásila. Nemusíš sa báť. Môžeš vystupovať anonymne a meno učiteľa sa neuvádza. Odkaz na prihlášku je tu :
http://iamlunatic.blog.cz/1111/sutaz-o-najhorsieho-ucitela-ucitelku-prihlaska
P.S:prepáč za reklamu

3 Tari Tari | 14. června 2017 v 9:44 | Reagovat

Velký výběr stavebnic pro děti různých věkových kategorií:

https://hrackyzadobrekacky.cz/stavebnice

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama