Prosinec 2011

Strašidelná bramborová kaše

9. prosince 2011 v 14:22 || denní menu
Měla to být veselá bramborová kaše s červenou řepou, ale na makrofotografii se spíše šklebí a jde z ní strach.

Na strašidelnou bramborovou kaši s červenou řepou potřebujeme: 2 kg brambor, 1 lžičku soli, 150-200 ml mléka, 2 lžíce másla, sterilovanou (nebo do měkka uvařenou) červenou řepu

Postup: Brambory omyjeme, oloupeme a uvaříme v osolené vodě do měkka. Vodu slijeme, přidáme 2 lžíce másla a pomocí šťouchadla na brambory rozmačkáme, poté kaši za postupného přidávání teplého mléka vyšleháme elektrickým šlehačem.

Kousky červené řepy scedíme nad sítem a šťávu necháme dobře odkapat. Kaši nandáme na talíře a z kousíčků červené řepy vytváříme strašidelné obličeje.

TIP: Červená řepa obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, především železo, draslík, vitamín C, E a další významné látky. Mezi hlavní léčivé účinky červené řepy patří podpora imunitního systému, regenerace organismu a také má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

S čím mohou pomoci děti?
Děti mohou na talíři s bramborovou kaší vytvářet z kousíčků červené řepy svá vlastní strašidla.


Nažehlovačka ZDARMA

5. prosince 2011 v 19:01 || soutěže
Milí čtenáři,
pamatujete si ještě na naši první kreativní soutěž v Mléčném baru U dvou o magické hrnky s vlastním potiskem? .... ANÓÓÓ!... Nyní máte další možnost si zasoutěžit a získat nažehlovačku na tričko i s doručením úplně ZADARMO. ... Jé, to je bezva. Jak se mohu do soutěže přihlásit?... Stačí odeslat svůj grafický návrh do 31.12.2011 na emailovou adresu mlecny-bar@email.cz a počkat na vyhlášení vítězů. Pořadí vítězů bude oznámeno do 12.1.2012. Poté budou vybrané návrhy odeslány výrobci tricka.blog.cz a posléze expedovány vítězům.

A na jaké téma se bude tvořit tentokrát?... Téma této soutěže zní: My

Už se moc těšíme na Vaše návrhy.

Mikuláš, anděl a čert z LEGA

4. prosince 2011 v 14:48 || dětský koutek
LEGO Čert: "Budli, budli, budli! Tak co děti, byly jste celý rok hodné? Nezlobily jste rodiče? Jestli ANO, tak se teda těšte...mám na vás připravený velký červený pytel a odnesu vás s sebou do PEKLA. Bu, bu, bu...BU! "

LEGO Anděl: "Ale čerte, nestraš naše milé dětičky! Jistě, že byly hodné. Celý rok jsem je sledoval na internetu a žádné čertoviny nevyváděly. Jen se pilně učily, psaly a malovaly a pomáhaly v domácnosti."

LEGO Mikuláš: "Utište se mí věrní pomocníci a nechte promluvit děti, ať samy vyjeví, jakou odměnu zasluhují!"


Jablečný dortík

4. prosince 2011 v 0:02 || denní menu
Jablečný dortík
Kategorie: Ovocné moučníky z piškotového těsta

Postup: Nejprve si připravíme korpus z piškotového těsta, které pomažeme jablečným pyré z rozvařených jablek, na vršek směsi rozetřeme kysanou smetanu a nakonec posypeme skořicí.

Na přípravu piškotového těsta potřebujeme: 4 vejce, 15 dkg cukru, 1 vanilinový cukr, strouhanou citrónovou kůru, 12 dkg polohrubé mouky, 2 lžíce rostlinného oleje nebo vlahého másla, tuk na vymazání formy, hrubou mouku na vysypání formy

Příprava těsta: Syrové bílky dobře oddělíme od žloutků. Z bílků ušleháme ručním nebo elektrickým šlehačem pevný sníh. V míse utřeme žloutky s cukrem a vanilinovým cukrem do pěny, a když zhoustnou a zbělí, přidáme nastrouhanou citrónovou kůru, 2 lžíce oleje nebo vlahého rozpuštěného másla, přisypeme mouku a dobře promícháme, nakonec opatrně zašleháme sníh z bílků. Obdélníkovou formu nebo plech vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Těsto plníme jen do 2/3, protože pečením nabude. Dáváme do mírně vyhřáté trouby a pečeme stejnoměrně při teplotě kolem 170 °C. Že je moučník upečen, poznáme podle dozlatova zbarveného povrchu a vpíchnutím párátka nebo dřívka se přesvědčíme, zda se těsto nelepí. Upečený korpus necháme při pokojové teplotě vychladit.

Na přípravu jablečného pyré potřebujeme: 5 kg jablek, 1 lžící cukru nebo medu, pár kapek citrónové šťávy, vodu dle potřeby

Příprava jablečného pyré: Omytá jablka oloupeme, odstraníme jádřince a rozkrájíme na kousky. Pokrájená jablka dáme do hrnce, přidáme trochu vody a rozvaříme pod pokličkou na jablečné pyré. Během varu můžeme dle potřeby pokličku odklopit a jablka promíchat, případně podlít trochou vody. Když jsou jablka dostatečně rozvařena, přidáme do směsi lžíci cukru nebo medu a pár kapek citrónové šťávy.

Jablečné pyré necháme zchladnout a pak nalijeme na piškot. Vršek směsi opatrně potřeme po celé délce kysanou smetanou a posypeme skořicí.

TIP: Menším dětem můžeme připravit tento dezert přímo do mističek s piškoty nebo dětskými sušenkami, místo kysané smetany lze použít i bílý jogurt.

S čím mohou pomoci děti?
Děti mohou třít žloutky s cukrem, šlehat sníh z bílků pomocí ručního šlehače nebo si během vaření skládat obrázky ze slupek od jablek (spirály).


Podzimní obrázky z listí

3. prosince 2011 v 22:19 || dětský koutek
Na podzim to v našem virtuálním Mléčném baru U dvou možná trochu spalo, ale jen na jedno oko. Ve skutečnosti jsme také tvořili a fotili, abychom Vám teď za dlouhých zimních večerů mohli některá dílka ukázat i na internetu.

Podzimní koláže z listí jsou zábavnou alternativou ke všem kupovaným skládankám a stavebnicím. Cestou ze školky jsme běhali po parku a sbírali ty nejkrásnější listy všech tvarů a barev. Doma jsme je pak rozložili na stůl, roztřídili a skládali různá zvířátka, panáčky, domečky a ornamenty. Listy a suché plody jsme nelepili, ale jen volně pokládali přes sebe na bílou papírovou čtvrtku. Se zvířátky jsme pak mohli hýbat a sestavovat je znovu a znovu v různých pozicích, jako v animovaném filmu.