Leden 2012

Křehký zelný salát

26. ledna 2012 v 15:03 || denní menu
Křehký zelný salát
Kategorie: Zeleninové saláty

Potřebujeme: 1/4 hlávky zelí, sůl, cukr, 1 citrón
Postup: Hlávku zelí rozčtvrtíme a nakrájíme na nudličky. Dle chuti osolíme, přidáme cukr a šťávu z citrónu. Necháme asi hodinu odležet v chladničce.

Tip: Co děti lépe poznají, bude jim více chutnat. Při přípravě zelného salátu jim můžete ukázat, jak zelí vypadá, jak se krájí apod.
Zelí je kulaté, jako míč, ale raději do něj nekopejte, protože je velmi tvrdé. Je složeno ze zelených lupínků, které k sobě pevně přiléhají. Zkuste si několik svrchních odtrhnout. Vidíte, tady dole jsou spojeny košťálem. Košťál raději odstraníme, aby bylo nakrájené zelí křehoučké. Podívejte, když rozřízneme zelí na polovinu, vznikne nám na řezu labyrint, spleť cestiček z lupínků. Najdete cestu z jednoho konce na druhý? Zelí se krájí většinou na nudličky. Chcete vidět, jak se to dělá? Hlávku zelí rozkrojíme nejprve na polovinu, potom na čtvrtinu a z této čtvrtky odkrojujeme tenké proužky. Každý proužek se pak sám rozpadne na tenké nudličky. Aby nám zelí lépe chutnalo, můžeme jej osladit a okyselit. Ve sladkokyselém nálevu zelí zkřehne, dostane jemnější chuť i vůni, ale pořád stejně báječně křupe a neztrácí cenné vitamíny.

Banánoví sněhuláci

21. ledna 2012 v 21:12 || denní menu
V zimním období jsou čerstvé potraviny v dětském jídelníčku obzvláště důležité. Nedostatek vitamínů vede k oslabení imunity a častým onemocněním. Jak přimět dítko, aby si dalo s chutí něco čerstvého a zdravého? Zkuste se inspirovat našimi hravými svačinkami.

"Dali byste si banán?"
"Ne!"
"Máte chuť na banán?"
"Ne!"
"Chcete banánového sněhuláka?"
"Anooo!"

Banánoví sněhuláci
Kategorie: Hravá svačinka
Potřebujeme: jablko, banán, párátka
Postup: Oloupeme banán a nakrájíme ho na kolečka. Vždy tři kolečka spojíme 2 párátky dohromady a vytvoříme sněhuláky. Z omytého a oloupaného jablka ukrojíme z každé strany 4 půlky, jako kopečky, do kterých pak zapíchneme sněhuláky a můžeme servírovat.


Dortík pro závoďáky

15. ledna 2012 v 23:31 || denní menu
Mají vaše děti rádi auta a závodění? Pokud ano, tak jim jistě uděláte radost závoďáckým dortíkem. Pod kapotou ze sladkého marcipánu se skrývá jemný piškot s ovocnou marmeládou.

Potřebujeme: piškotový korpus, ovocnou marmeládu, 100-150 g bílého marcipánu, přírodní barviva

Příprava marcipánu:
Před modelováním marcipán rozdělíme a obarvíme netoxickými přísadami, které nalezneme doma (např.: hnědý - špetkou kakaa, žlutý - citrónovou kůrou, červený - šťávou z řepy nebo ovocným sirupem apod.) S přírodními barvivy můžete též zkoušet různé kombinace. Marcipán rozválíme na pracovní ploše posypané malým množstvím moučkového cukru, aby se příliš nelepil a lépe zpracovával.

Postup:
Z piškotového korpusu si nařežeme potřebné tvary (2 dlouhé a 2 krátké obdélníky) a jednotlivé vrsty autíčka slepujeme k sobě marmeládou. Hotový model auta potáhneme červeně obarveným marcipánem a nožem vyřízneme otvory, do kterých vlepíme okna z bílého marcipánu. Připevníme kola z hnědého marcipánu a dodekorujeme nárazníky, světla, závoďácké pruhy apod.


Výsledky soutěže na téma "MY"

9. ledna 2012 v 6:20 || soutěže
Výsledky soutěže o nažehlovačku na tričko jsou tu. Tentokrát se tvořilo na téma "MY". Kdo nakonec získá nažehlovačku zdarma…VŠICHNI, protože MY nedokážeme vybrat pouze jeden. Každý z došlých návrhů je jiný, každý má něco do sebe a je vidět, že se autoři nad tématem důkladně zamysleli. Děkujeme.

Tříkrálová snídaně

6. ledna 2012 v 5:41 || denní menu
My tři krá-lo-vé jde-me k vám, ště-stí zdra-ví vin-šu-je-me vám...


Potřebujeme: 35 dkg hladké mouky, 12 dkg moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 3 žloutky, 25 dkg Hery nebo podobného tuku

Postup: Nejprve utřeme žloutky s moučkovým cukrem, přidáme vanilkový cukr, mouku a celý ztužený tuk. Vše smícháme nožem dohromady a uhněteme těsto. Necháme nejméně 1h odpočinout v chladničce. Poté těsto rozválíme na tenký plát a vykrajujeme korunky. Pečeme asi při 180°C ve vyhřáté troubě cca 10 minut. Při pečení pozor, jak začnou růžovět okraje, vyndat z trouby nebo se korunky spálí.

TIP: Jak jednoduše vyrobit tříkrálovou korunku? Vykrojte z těsta pomocí vykrajovátka nejprve 6-cípou hvězdičku a pak ji přeřízněte v půli.