|| dětský koutek

Pamlsky pro ptáčky

27. ledna 2013 v 16:28
Zimní krmení pomáhá ptáčkům přežít období, kdy je potrava vzácná. Nabízíme nápad na jednoduchá ptačí krmítka a pamlsky.


Pamlsky pro ptáčky

Potřebujeme: různé druhy oříšků, semen, rozinky, ovesné vločky (ptačí zob), ztužený tuk na vaření, kelímek od jogurtu, větvičku, provázek

Postup: V hrnci rozehřejeme při nízké teplotě ztužený tuk. V misce smícháme různé druhy oříšků, semen, ovesné vločky, rozinky, ptačí zob a opatrně nalijeme rozehřátý tuk. Vařečkou vše důkladně promícháme. Směs přendáme lžičkou do kelímků od jogurtu. Do směsi v kelímku zapíchneme větvičku a necháme dobře ztuhnout (nejlépe přes noc na mrazu). Vychladlý pamlsek vytáhneme z kelímku za větvičku. K větvičce přivážeme kousek provázku a pověsíme na strom, keř nebo za okno.

Tip: Směsí můžeme naplnit také skořápky od vlašských ořechů, vydlabané poloviny kokosového ořechu nebo potřít mezi šupinami velké jedlové šišky.

Pamlsky zavěsíme tak, abychom mohli pozorovat, jací ptáčkové na krmení přilétnou. Vracejí se někteří? Krmí se v pravidelnou dobu?

Fotonávod: Malované čokoládové obrázky

30. června 2012 v 20:15
Malované čokoládové obrázky
Kategorie: Ozdoby na dorty


Potřebujeme: tmavou a bílou čokoládu, bílý pečící papír, cukrářský sáček nebo obyčejný štětec na malování

Příprava čokolády: Čokoládu rozlámeme na kousky a rozehřejeme ve vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě do tekutého stavu.

Postup: Pod průhledný pečící papír dáme šablonu nebo obrázek, který chceme namalovat. Začínáme malovat vždy tmavou čokoládou. Nejprve obtáhneme kontury a poté vymalujeme všechny plochy, které mají být tmavé. Pečicí papír s namalovaným obrázkem dáme ztuhnout na 10-15 minut do chladničky nebo na několik minut do mrazáku. Mezitím si rozehřejeme bílou čokoládu. Vyndáme obrázek z lednice a prázdná místa opatrně vymalujeme bílou čokoládou. Aby obrázek držel lépe pohromadě, můžeme jej ještě přelít celý tenkou vrstvou bílé čokolády, ovšem tmavý podklad musí být dobře ztuhlý, aby se obrázek nerozmazal. Konečný obrázek uchováváme v chladničce. Před použitím dáme obrázek na několik minut do mrazáku, aby se od pečícího papíru dal dobře oddělit. Po vyndání z mrazáku obrázek otočíme, pečící papír sundáme a čokoládová dekorace se nám odhalí v celé své kráse.


Tip: K malování můžete použít různé odstíny čokolády, ovšem bílou čokoládou malujte vždy nakonec a pouze tehdy, je-li tmavá dostatečně ztuhlá.

S čím mohou pomoci děti?
Děti si mohou čokoládou vymalovat své oblíbené omalovánky.

Mikuláš, anděl a čert z LEGA

4. prosince 2011 v 14:48
LEGO Čert: "Budli, budli, budli! Tak co děti, byly jste celý rok hodné? Nezlobily jste rodiče? Jestli ANO, tak se teda těšte...mám na vás připravený velký červený pytel a odnesu vás s sebou do PEKLA. Bu, bu, bu...BU! "

LEGO Anděl: "Ale čerte, nestraš naše milé dětičky! Jistě, že byly hodné. Celý rok jsem je sledoval na internetu a žádné čertoviny nevyváděly. Jen se pilně učily, psaly a malovaly a pomáhaly v domácnosti."

LEGO Mikuláš: "Utište se mí věrní pomocníci a nechte promluvit děti, ať samy vyjeví, jakou odměnu zasluhují!"

Podzimní obrázky z listí

3. prosince 2011 v 22:19
Na podzim to v našem virtuálním Mléčném baru U dvou možná trochu spalo, ale jen na jedno oko. Ve skutečnosti jsme také tvořili a fotili, abychom Vám teď za dlouhých zimních večerů mohli některá dílka ukázat i na internetu.

Podzimní koláže z listí jsou zábavnou alternativou ke všem kupovaným skládankám a stavebnicím. Cestou ze školky jsme běhali po parku a sbírali ty nejkrásnější listy všech tvarů a barev. Doma jsme je pak rozložili na stůl, roztřídili a skládali různá zvířátka, panáčky, domečky a ornamenty. Listy a suché plody jsme nelepili, ale jen volně pokládali přes sebe na bílou papírovou čtvrtku. Se zvířátky jsme pak mohli hýbat a sestavovat je znovu a znovu v různých pozicích, jako v animovaném filmu.

Stavebnice z kaštanů

31. října 2011 v 23:39
Krásně barevný podzim každoročně vybízí k tvoření z přírodních materiálů. Mezi nejoblíbenější patří také výroba zvířátek z lesklých hnědých kaštanů. Každý, kdo si však někdy zkusil takové kaštanové zvířátko nebo figurku sestavit, určitě narazil na problém s vyvrtáním otvorů. Pokud nemáte dostatečně ostrý nástroj, vrchní slupku suchého kaštanu s pouhou špejlí či párátkem jen stěží propíchnete. Ani čerstvé kaštany však nejsou dostatečně měkké, aby do nich mohly vrtat otvory malé děti. Zábava by tak mohla skončit nepříjemným úrazem.

Abyste se případnému nebezpečí vyhnuly, můžete dětem připravit dopředu stavebnici, ze které si pak samy mohou skládat zvířátka, aniž by se při vrtání otvorů poranily.

Papíroví draci

22. září 2011 v 23:17
Vyrobit papírového draka není nic těžkého. Záleží na vaší fantazii a náladě.

Potřebujeme: 1 kartón z krabice nebo čtvrtku o velikosti A4 a větší, různobarevné krepové papíry a barevné papíry, lepidlo, nůžky, provázek, tužku

Postup: Na kartón si nejprve nakreslíme základní tvar draka a vystřihneme jej nůžkami. Tento tvar přiložíme na rozložený krepový papír a tužkou obtáhneme kolem dokola. Vystřihneme 2x a přilepíme zepředu a zezadu na základní tvar draka. Z barevných papírů vystřihujeme a lepíme obličejové části, z odstřižků a proužků krepového papíru zase vlasy, mašle a ocas. Nakonec nůžkami uděláme uvnitř draka na jedné straně dírku a uvážeme provázek. Na provázek můžeme přivázat další mašličky z papíru.

Cukrářská pohádka

19. září 2011 v 13:09
Na rohu Spálené a Napoleonkovi ulice stála kdysi malá cukrárna. Moc lidí tam nechodilo, protože zdejší pekař a cukrář Vítek byl známý neurotik a popleta. Do kávy někdy hostům omylem nasypal sůl místo cukru a při zdobení dortů se mu tak třásly ruce, že měl všechny šlehačkové zákusky zamazané.

Ne, že by se Vítek nesnažil, ale zkrátka se mu dílo nedařilo a při obsluhování významnějších hostů vždy zpanikařil a všechno popletl.

Jednou po práci seděl nešťastný vzadu v kuchyni a zvažoval, zda nemá krámek raději zavřít a vydat se do světa za jiným řemeslem. Truchlil a bědoval, až probudil skřítky Cukrníky, kteří se k němu nastěhovali minulý měsíc z kavárny na Dolním náměstí, když narychlo utíkali před povodní. Vítek o nich dosud neslyšel a ani žádného z nich neviděl. Cukrníci nebyli větší než cukrová homole, ale zato byli pracovitější, šikovnější a mlsnější než sto cukrářů a pekařů dohromady. Za jeden jediný den dokázali upéct, uvařit a usmažit tolik cukrářských dobrot, že by se po nich mohly olizovat všechny děti na celém světě.

"Proč naříkáš, nepotřebuješ pomoct?", zeptal se jeden z Cukrníků a upravil si bílou kuchařskou čepici na hlavě, aby dodal své postavě na vážnosti.

Vítek se zakoktal: "Kkkkdo jste a cccco tu děláte?"

"No néé, tys o nás ještě nikdy neslyšel?", podivil se skřítek. "Na našich čokoládových trubičkách se šlehačkou si pochutnávají paničky až ve Vídni. Cukr, káva - export, import - Cukrníci a spol. Cukrářský servis všeho druhu, 24h k vašim službám."

"Vy byste mi opravdu chtěli pomoci?", zeptal se opatrně Vítek a v očích mu svitla jiskřička naděje.

"Se zárukou, pane!", zvolali Cukrníci a dali se do práce.

Nejprve vysmejčili a uklidili kuchyň, srovnali všechny potřebné ingredience do polic, a pak se rozdělili do několika skupin. Vyndali mísy, vařečky, hrnce, kastroly, plechy, metly, šlehače, lžíce, nože a válečky a začali připravovat těsta, krémy, polevy a náplně do svých cukrářských lahůdek.

Vítek se nestačil divit: "Jak vám to jde všechno tak hbitě od ruky, a s jakou radostí a nadšením společně pracujete?!"

Cukrníci se jen zasmáli a zazpívali mu svou písničku:
"Když si na-ří-káš, že špat-ný den máš, pří-te-le své-ho za-vo-láš. Pří-tel ti po-ra-dí, bo-líst-ky za-hla-dí a svět je ná-hle pří-jem-nýýý."

Cukrář Vítek chvíli poslouchal a pak se k malým skřítkům přidal. Vařili, pekli a smažili, pomáhali si a spolupracovali, a když přeci jenom něco popletli, zasmáli se a zanotovali si veselou písničku.

Do cukrárny na rohu Spálené a Napoleonkovi ulice přicházelo stále více spokojených zákazníků. Vítek již nebyl tak nejistý a na své hosty se zvesela usmíval. S postupem času chtěl každý, kdo zavítal do městečka, ochutnat jeho minizákusky a minidortíčky a lidé se obdivovali jeho pečlivému cukrářskému umění až na samém konci světa.

Učíme se stříhat - Spirála

25. června 2011 v 1:58
Stříhání, případně trhání nakreslených obrazců, rozvíjí jemnou motoriku prstů a procvičuje pozornost a pečlivost.


Jak si vyrobit knihu

9. června 2011 v 3:09
Svou vlastní knihu, album nebo leporelo si můžeme vyrobit i sami doma, třeba z nepotřebné krabice od bot a papírových tácků. Nevěříte? Přečtěte si následující návod.

Kirigami jako papírové dekorace na jídelní stůl

9. června 2011 v 1:10
Japonský pojem "kirigami" znamená v doslovném překladu vystřihování z papíru. I když vypadá popis této techniky zdánlivě jednoduše, výsledky jejího použití jsou okouzlující: pouhým stříháním a skládáním papíru vznikají nádherná filigránová umělecká dílka.

Motivy a ornamenty zhotovené technikou kirigami se vyznačují nevyčerpatelným bohatstvím tvarů a mají široké použití. Z barevných papírů si můžete vytvořit obrázky, přáníčka, ozdoby i dekorativní dečky. K práci budete potřebovat pouze ostré nůžky, modelářský nůž s vhodnou podložkou na vyřezávání, tužku, gumu, silnější papír pro výrobu šablony a barevné papíry nebo ubrousky, ze kterých budete vystřihovat.

Tato technika vystřihování obrazců ze složeného listu papíru je vhodná i pro malé děti, které jsou vždy mile překvapeni, jaký motiv jim na rozloženém finálním dílku vznikl.

Skládání papíru a vystřihování motivu
1. Ze čtvercového papíru vytvořte úhlopříčným přeložením trojúhelník a pravou špičku tohoto trojúhelníku přeložte doleva tak, aby vzniklý sklad ležel pod úhlem 60° od základny trojúhelníku. Pak papír obraťte na druhou stranu a pravou špičku ohněte stejným způsobem doleva. K základnímu poskládání papíru si můžete narýsovat pomůcku s vyznačením 60° úhlů, tak jak ji vidíte na obrázku. Každopádně platí, že s malými dětmi můžete poskládat papír podle vlastního uvážení třeba pouze do čtverce, a o to větší překvapení zažijete po rozložení finálního ornamentu.
2. Na poskládaný tvar položte trojúhelníkovou šablonu s motivem, který jste si sami vymysleli nebo obkreslili z široké nabídky původních japonských ornamentů, které jsou dnes volně ke stažení i na internetu (stačí do svého oblíbeného vyhledávače zadat heslo "kirigami"). Šablonu a obrysy obtáhněte tužkou a ornamenty vystřihněte, případně vyřízněte vnitřní plochy modelářským nožem. Linie řezu je lépe protáhnout raději několikrát zlehka, než jednou silně, okraj řezu by se mohl zvlnit. Pokud nemáte žádnou šablonu nebo si chcete volně zaimprovizovat, můžete vystřihovat různé geometrické tvary přímo z poskládaného papíru.
3. Motiv nyní rozložte a uhlaďte. Pokud používáte dvojbarevné papíry, můžete nastřižené části ohnout vzhůru nebo překlopit a vytvořit tak barevné akcenty.
4. Vytvořené ornamenty můžete nalepit na silnější papír a zarámovat, pověsit na šňůrky jako závěsné dekorace, nalepit na přáníčka nebo pouze rozložit na stůl jako dekorativní ubrousky pod skleničky, vázy s květinami, svíčky apod.
--
Návod jsem sepsala s pomocí knihy Kirigami - Filigránové motivy japonského umění skládání, z nakladatelství Anagram s.r.o., vydané v edici TOPP v roce 2009.

Pohádky z cukru - Byl jeden domeček

6. června 2011 v 3:50

Už jste si někdy zkusili sestavit pohádku z kostek? A co třeba z kostek cukru?

Co budete potřebovat: kostkový cukr, případně podložku a kulatý nůž na formování tvarů

Jak na to: Z kostek cukru skládejte jednotlivé obrazy pohádky nebo pohádkové říkanky a poté ji převyprávějte.

TIP: Kostky cukru můžete skládat také na sebe a tvořit 3D objekty jako hrady, věže, domy, nábytek apod. Maltu si připravíte z moučkového cukru a vody a kostky skládejte vždy s překryvem na sebe, jako z opravdových cihel.

Odkazy na své vlastní pohádky z kostkového cukru můžete přidávat do komentáře pod článkem.

Věčná orchidej v aromatickém koření

25. května 2011 v 9:59
Živá, nebo umělá zeleň v interiéru přispívá k duševní pohodě a vyrovnává negativní působení přetechnizovaného světa. Rostliny mají podstatný vliv na psychiku člověka.
Věčná orchidej v aromatickém koření
Kategorie: Aranžování suchých a umělých rostlin

Před začátkem aranžování je důležité si ujasnit, kde bude nádoba stát (podle toho volíme materiál, velikost a barvu) a zda bude vidět ze všech stran nebo pouze u jedné či dvou (k tomu uzpůsobíme aranžování). Všeobecně platí, že snáze se vytváří květinové uspořádání v nádobách, které se směrem k hrdlu zužují. Můžeme ale aranžovat i do otevřených mis nebo talířů.

Potřebujeme: skleněnou nebo průhlednou plastovou nádobu, suché nebo umělé květiny, různé druhy sušeného koření (mletý i celý anýz, hvězdičky badyánu, hřebíček, nové koření, celou skořici, celou dobře usušenou vanilku)

Postup: Na dno nádoby postupně vysypeme jednotlivé druhy koření a do připravené směsi naaranžujeme suché nebo umělé rostliny. Takto naaranžované umělé květiny budou nejen pěkně vypadat, ale i příjemně vonět.

Tip: Můžete použít i sušené bylinky, například levanduli, mátu, mateřídoušku.

S čím mohou pomoci děti?
Děti mohou aranžovat květiny, přebírat a poznávat jednotlivé druhy koření.

Co říci dětem o koření?
Na většině balení najdete vždy pár vět od výrobce, který vás o příslušném druhu koření informuje. Najdete zde například botanický název rostliny, ze které se koření získává, původ a geografický výčet zemí, odkud se koření dováží, zajímavosti z historie a dále pak k čemu se koření nejvíce používá v kuchyni a jeho léčivé účinky.

Jarní mláďátka z LEGA - kuřátka, králíčci, beránek

15. dubna 2011 v 15:19
Jaro je za oknem a s ním i první mláďátka. Milovníci LEGA se mohou nechat inspirovat jarními motivy, které jsme z kostiček poskládali. Jak byste vy vytvořili kuřátka, králíčky a beránky? Do komentáře pod článkem můžete přidávat odkazy na fotografie vašich výtvorů.

Jak namalovat vejce

11. dubna 2011 v 16:09
Vejce jsou odpradávna symbolem zrození života. Lidé věřili magické moci vajec a pomalovávaly je různými mystickými ornamenty. Malovaná vejce měla zabezpečit blahobyt v domě, dobrou úrodu, jedla se při jarních slavnostech nebo se vkládala do polních brázd a do základů domů. Při velikonočních obyčejích vystupuje barevné a malované vajíčko ve starobylém významu obřadního daru. V současné době je to prostředek k vyjádření sympatií, lásky, přání, vzpomínky či dárku.

Jak namalovat vejce?
Charakteristický oválný tvar ptačího vejce, které má na jedné straně ostřejší vrchol, se stal estetickým pojmem a symbolem.

Jahodové minidortíky z LEGA

7. dubna 2011 v 14:39
Je libo minidortík k odpolední kávě nebo čaji.
Tyto minidortíky byly sestaveny z dětské stavebnice LEGO. Pokud si chcete také jahodovo-dortově pohrát a procvičit si tak kreativní myšlení. Pojďte tvořit s námi a do komentáře pod článkem můžete přidávat odkazy na fotografie s vašimi výtvory.

Hra Sbírej jahody

5. dubna 2011 v 15:59
V našem virtuálním dětském koutku jsme pro vás připravili také flashové minihry. Pokud se potřebujete na chvíli odreagovat nebo si zlepšít postřeh, zahrajte si naší pohodovou hru s názvem "Sbírej jahody".

Jak nakreslit jahodu

1. dubna 2011 v 22:19
Jahody jsou nazývány ovocem lásky. Není divu, zralé sytě červené plody lahodné chuti opravdu připomínají svým tvarem malá srdíčka. Jahoda je souplodí nažek na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku, rostoucí na jahodníku. Květy jahodníku jsou bílé drobné se žlutým středem. Rostliny rostou v trsech a většinou mají střídavé trojčetné listy.

Botanický popis kresleného objektu nám dává návod na zachycení správných charakteristických rysů.

Jak nakreslit jahodu?
Nejprve si nakreslíme základní tvar jahody, který vypadá jako zaoblený trojúhelník se špičkou více či méně zploštělou. Na horním konci můžeme nakreslit kališní lístky a stopku. Na povrchu každé jahody jsou charakteristická drobná semínka, která kreslíme jako svislé čárky, tečky, protáhlé oválky nebo malé trojúhelníčky. Zralé jahody mají svěže červenou barvu. Nezralé plody vybarvujeme odstíny zelené nebo v kombinaci s červenou.

 
 

Reklama